Turizem

Haloze s svojo privlačnostjo in slikovito pokrajino skrivajo v sebi izreden turistični potencial, saj so ljudje na tem območju prepoznali turizem kot veliko priložnost za razvoj. Vedno več je investicij v turistične nastanitvene kapacitete, kar povečuje pestrost in večje zanimanje za obisk Haloz. Največ je na tem območju vinskega turizma in turistične ponudbe, ki je namenjena predvsem aktivnejšim turistom. 


Turizem je pomembna gospodarska panoga v Sloveniji. Ob upoštevanju vseh davkov, ki so bili vplačani kot posledica turistične potrošnje, je turistični BDP v letu 2019 v Sloveniji znašal 2.612 mio. EUR, v 2020 pa 1.536 mio EUR. To je v 2019 pomenilo 5,4 %, v 2020 pa 3,3 % celotnega BDP Slovenije. Poleg neposrednih učinkov ima turistična potrošnja tudi posredne učinke na povečanje proizvodnje, dodane vrednosti in BDP, saj sproža povpraševanje tudi v drugih gospodarskih dejavnostih, ki dobavljajo proizvode za proizvodnjo turističnih dobrin in ima t.im. multiplikativni učinek. 

V preteklem obdobju pa je LAS Haloze veliko pozornost namenil prav izgradnji destinacije Haloze in blagovni znamki Visit Haloze, ki je bila izoblikovana v prejšnjem programskem obdobju.


V letu 2022 je bilo na območju LAS Haloze nekaj čez 15.056 nočitev z 8.625 prihodi, kar pomeni dolžino bivanja 1,75 dneva. V Sloveniji je povprečna dolžina bivanja turista 2,66 dneva. V LAS Haloze v dolžini bivanja v letu 2022 precej nazadovali, čeprav se je število nočitev v absolutnem povečalo.

Turistična destinacija Haloze se s svojimi turističnimi potenciali umešča v tokove potnikov na relaciji Pirnske avtoceste (Maribor-Zagreb) od severa na jug Evrope, po kateri letno skozi Haloze potuje 9,1 mio potnikov. Druga relacija je Ptuj – Varaždin, po kateri potuje letno 1,7 mio potnikov. Najbližje turistični destinaciji Haloze se nahajata kot vodilni destinaciji Ptuj in Rogaška Slatina. V Mestni Občini Ptuj je bilo v letu 2016 ustvarjenih 140.951 prenočitev, v Rogaški Slatini pa 226.357 prenočitev. Skupaj je v letu 2016 mesto Ptuj in Rogaško Slatino obiskalo 102.078 turistov.

Iz naslova TT se je v letu 2022 po podatkih SURS na občinske račune steklo nekaj več kot 9.000 EUR TT (turistične takse). 



Zunanja dostopnost do Haloz je najbolj ugodna po cesti; in sicer po avtocesti Maribor-Zagreb, na kateri se nahaja drugi največji mejni prehod za mednarodni promet med Slovenijo in druga cestna povezava je Ptuj – Varaždin. Najbližje železniške postaje so oddaljene cca. 10 km in sicer: Moškanjci, Poljčane, Pragersko in Ptuj. Najbližja letališča so: Maribor (20km), Zagreb (100km), Graz (80km) in športno letališče Moškanjci (5km).

Po podatkih policija.si na mejnem prehodu Gruškovje (Podlehnik) letno prestopi 9,1 mio potnikov letno. Na mejnem prehodu Zavrč pa 1,2 mio potnikov letno. Notranja dostopnost med turističnimi ponudniki v Halozah je zaradi geografsko strmega terena dokaj zahtevna. V dolinah in večjih naseljih znotraj Haloz je dostopnost po cesti nekoliko bolj ugodna in je v večini možna z večjimi avtobusi in avtodomi. Med vstopnimi točkami na območje Haloz je zelo dobro urejena Ptujska Gora, kjer so urejena parkirišča za večje število avtomobilov in dostop za avtobuse. Notranje označevanje med naselji je srednje dobro urejeno, cestno označevanje do turistične ponudbe pa je slabo urejeno. Polnilnic za električne avtomobile na območju so relativno dobro razvita in je urejenih tudi nekaj prostorov za avtodome (Jurovci, Podlehnik, Dolane pri Borlu, Majšperk). 

Kolesarskih stez ni zaznati v takšni obliki, da bi jih lahko definirali kot možnost za dobro zunanjo in 
notranjo dostopnost. Pohodne poti lahko štejemo, kot delno dobro notranjo dostopnost. Obstaja kar nekaj povezovalnih poti, ki so srednje dobro označene in urejene, vendar jih ni zaznati v tržnih prodajnih produktih.