Pomemben prikaz kulture v preteklosti v Halozah so etnološke zbirke, ki zajemajo razne zbirke in muzeje. Ti prikazujejo kakšno je bilo življenje v Halozah v preteklosti in so pomemben element ohranjanja te kulturne dediščine v prihodnosti. Še pred dobrimi sto leti so bile na območju Haloz poleg domačih praznikov - svatbe, godovi in koline - edine oblike kulturnega življenja nedeljske maše s petjem in orglanjem, pa slovesni zaključki šolskega leta, ko so učenci deklamirali in kdaj tudi zapeli.
Danes na območju Haloz deluje vrsta društev, ki organizirajo številne prireditve, med katerimi so mnoge že tradicionalne. Z organizacijo različnih prireditev, tečajev, študijskih krožkov se v družabno in kulturno življenje na območju Haloz vključujejo tudi podjetja, obrtniki, kmetje, idr. Društva so skozi zgodovino vplivala na razvoj okolice in samega kraja s svojimi dejavnostmi.
Lokalno prebivalstvo izkazuje svoje interese in zanimanja skozi delovanje v posameznih društvih, združenjih in drugih organizacijah na podeželju, katerih na območju Haloz deluje 173. Na osnovi specifičnih interesov lokalnega prebivalstva so se kreirala naslednja društva: turistična društva, društva mladih, kulturna društva, športna društva, gasilska društva, aktivi kmečkih žena, lovska društva, upokojenska društva, etnografska društva, konjeniška društva, društva za varstvo živali, varovanje zdravja in razna druga društva.
Pomemben pokazatelj kulturnega razvoja območja so tudi elementi kulturne dediščine, ki jih imamo na območju LAS Haloze kar nekaj in jih lahko razdelimo na enote nepremične kulturne dediščine in enote žive dediščine. Objekti nepremične kulturne dediščine na območju LAS Haloze so predvsem kapelice, križi, domačije, cerkve, zidanice, gradovi, arheološka območja idr. V seznamu registriranih enot žive kulturne dediščine pa so na območju LAS Haloze vpisani obhodi kurentov.