Turistični vodniki so na območju Haloz v letu 2024 sprejeli okrog 3000 obiskovalcev

Naj turistična vodička za leto 2024 je Zdenka Golub.

Skladno z Odlokom o lokalnih turističnih vodnikih na območju občin Majšperk, Žetale, Podlehnik, Cirkulane, Zavrč, Gorišnica in Videm je bil v letu 2023 vzpostavljen register lokalnih turističnih vodnikov. V letu 2024 j bilo izvedeno usposabljanje za lokalne turistične vodnike. V mesecu februarju in marcu 2024 so v sklopu aktivnosti odprtja gradu Borl bila izvedena usposabljanja, katerega se je udeležilo lepo število novih vodičev. Izobraževanje je potekalo v soorganizaciji Društva za oživitev gradu Borl, Javnega zavoda Belana, Občine Cirkulane in TIC Haloze-Halo d.o.o.. Tako je danes vpisanih v register 38 lokalnih turističnih vodičev.

Med vsemi znamenitostmi v Halozah je najbolj priljubljen in obiskan Grad Borl, ki je pritegnil največ turističnih vodenj. Zanimanje za grad se je izkazalo kot konstantno, saj so se turisti pogosto odločali za obisk te zgodovinske in kulturne točke. Poleg tega so turisti obiskali še številne druge zanimivosti v regiji. Med najbolj obiskane so spadali tudi Viničarski muzej Gorca, Studenec / ribnik Dežno,  Park dediščine Cirkulane, Cerkev Sv. Trojice, Vinotoč Gorjup in ostale, ki so prav tako privabile veliko število obiskovalcev.

Med obiskovalci so bili predvsem turisti iz Slovenije, vendar pa so nas obiskali tudi gostje iz tujine, med katerimi so bili obiskovalci iz Nemčije, Hrvaške, Avstrije, Švice, Finske, Tajvana in Francije. Skupno število obiskovalcev je doseglo 2.887

Največ vodenj je bilo izvedenih v mesecu oktobru, kar je bilo tudi najbolj obiskano obdobje leta. Oktobrski meseci so tradicionalno znani po ugodnem vremenu, ki omogoča prijetne sprehode in ogled kulturnih ter naravnih znamenitosti Haloz. Med vsemi vodniki so se izkazale tri vodnice, ki so po številu vodenj in število turistov zasedle prva 3 mesta in sicer Zdenka Golub kot naj vodnica za leto 2024 ter Danica Ranfl in Mateja Golc.

Letno poročilo o lokalnem turističnem vodenju za leto 2024 je dostopno tukaj.

Podatki za poročilo so evidentirani na osnovi elektronskih vnosov, ki jih skladno z odlokom izvedejo turistični vodniki na spletni strani www.turizem.haloze.org. Vsi podatki so dostopni na sedežu PRJ Halo, Cirkulane. 





Predstavitev projekta Turizem v zidanicah

 


Vinogradniki, lastniki zidanic, počitniških hiš - nočitvenih kapacitet v Halozah

vabljeni na predstavitev inovativnega in zelo uspešnega projekta Turizem v zidanicah, ki ga bodo predstavili Dolenjci, ki se z oddajanjem zidanic ukvarjajo že od leta 2010. 

Predstavitev bo izvedel Konzorcij turizma v zidanicah, tajnik Matjaž Pavlin in sicer na gradu Borl v soboto, 12. aprila 2025 ob 14. uri.

Predstavniki Konzorcija Turizem v zidanicah in Razvojnega centra Novo mesto vas bodo seznanili z razvojem od ustanovitve Konzorcija do današnjih dni in vam predstavili različne možnosti vključitve in oddajanja, kakor seveda tudi trženja zidanic. 

V 15 letih je Konzorcij  TVZ napredoval iz nekaj 100 nočitev na skoraj 9000 nočitev letno. Gostje, ki prihajajo v zidanice, so izjemno zadovoljni. Veliko je povratnikov. Poleg najema, lastniki zidanic uspešno tržijo tudi vino, suhomesnate in druge domače produkte. Na Dolenjskem je veliko lastnikov zidanic, ki se ne želijo registrirati, ampak so svoje objekte prepustili v trženje in upravljanje Razvojnemu centru. S tem so se lastniki izognili birokraciji in računovodstvu. Po predstavitvi bo tudi čas za diskusijo in vaša vprašanja.

Za zainteresirane udeležence je potrebna predhodna najava na info@halo.si ali 02 795 32 00.


Za naložbe gorskih kmetij namenjenih sedem milijonov evrov sredstev

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v petek, 28. marca 2025, v Uradnem listu objavilo Javni razpis za podintervencijo naložbe kmetij v okviru intervencije naložbe v dvig produktivnosti in tehnološki razvoj, vključno z digitalizacijo kmetijskih gospodarstev, za leto 2025, namenjene naložbam na gorskih območjih. Za izvedbo razpisa je predvidenih 7 milijonov evrov sredstev.


Predmet javnega razpisa so naložbe v dvig produktivnosti in tehnološki razvoj, vključno z digitalizacijo kmetijskih gospodarstev, ter intervencije naložbe v prilagoditev na podnebne spremembe pri trajnih nasadih. Predmet podpore so naslednje vrste naložb, namenjene prilagoditvi kmetovanja na gorskih območjih:

  • nakup kmetijske mehanizacije za kmetovanje na gorskem območju,
  • ureditev objekta za shranjevanje kmetijske mehanizacije (strojna lopa),
  • ureditev objekta za skladiščenje krme,
  • ureditev pašnika za rejo domačih živali in nakup pripadajoče opreme,
  • ureditev dostopa do javne infrastrukture,
  • nakup opreme za pridobivanje energije iz obnovljivih virov energije (OVE),
  • novogradnja vodohrana za meteorno vodo.

Podpora za naložbo:

  • iz točke b) (strojna lopa) se lahko uveljavlja le skupaj z naložbo iz točke a) (nakup kmetijske mehanizacije za kmetovanje na gorskem območju);
  • iz točke e) (oprema za OVE) oziroma f) (vodohran za meteorne vode) se lahko uveljavlja le skupaj z naložbo iz točke b) (strojna lopa), c) (skladišče za krmo) oziroma č) (ureditev pašnika), pri čemer lahko stroški naložbe iz točke e) (oprema za OVE) in f) (vodohran za meteorne vode) predstavljajo največ 50 odstotkov upravičenih stroškov celotne naložbe.

Nepovratna sredstva v višini 7 milijonov evrov se zagotavljajo iz Strateškega načrta skupne kmetijske politike za obdobje 2023–2027, ki se razdelijo po naslednjih sklopih glede na višino standardnega prihodka kmetijskega gospodarstva v letu 2024:

  • 2,7 milijona evrov za naložbe kmetijskih gospodarstev, ki imajo najmanj 12.000 in manj kot 50.000 evrov standardnega prihodka iz kmetijske dejavnosti (sklop 1),
  • 1,5 milijona evrov za naložbe kmetijskih gospodarstev, ki imajo najmanj 50.000 in manj kot 100.000 evrov standardnega prihodka iz kmetijske dejavnosti (sklop 2),
  • 1,3 milijona evrov za naložbe kmetijskih gospodarstev, ki imajo najmanj 100.000 in manj kot 200.000 evrov standardnega prihodka iz kmetijske dejavnosti (sklop 3),
  • 1,5 milijona evrov za naložbe kmetijskih gospodarstev, ki imajo najmanj 000 evrov standardnega prihodka iz kmetijske dejavnosti (sklop 4).

Upravičenci do podpore so nosilci kmetij, ki so imele v letu 2024 najmanj 12.000 evrov standardnega prihodka iz kmetijske dejavnosti, in so vpisani v register kmetijskih gospodarstev (RKG) ter izpolnjujejo pogoje za dodelitev sredstev. Do podpore so upravičeni stroški naložb, ki so nastali naslednji dan po oddaji vloge na javni razpis do vložitve zadnjega zahtevka za izplačilo sredstev. Do podpore so upravičeni tudi splošni stroški, ki so neposredno povezani s pripravo in izvedbo naložbe in so nastali od 1. januarja 2023 do vložitve zadnjega zahtevka za izplačilo sredstev. Zadnji rok za vložitev zahtevka za izplačilo sredstev je tri leta od datuma vložitve vloge na javni razpis.

Višina podpore, ki jo lahko pridobijo upravičenci, znaša 30 odstotkov upravičenih stroškov naložbe. Ta višina se lahko poveča za:

  • 10 odstotkov, če je kmetija, katere nosilec je vlagatelj, razvrščena v gorsko območje v skladu s predpisom, ki ureja razvrščanje kmetijskih gospodarstev v območja z omejenimi dejavniki za kmetijsko dejavnost,
  • 20 odstotkov za naložbe mladih kmetov

in znaša maksimalno 50 odstotkov upravičenih stroškov naložbe.

Ne glede na prejšnji odstavek je stopnja javne podpore 75 odstotkov upravičenih stroškov naložbe, če ima vlagatelj v ekološko pridelavo vključenih najmanj 80 odstotkov kmetijskih zemljišč v uporabi oziroma ima v ekološko rejo vključenih najmanj 80 odstotkov glav živine, pri čemer se upošteva zbirna vloga za leto 2024.

Najnižji znesek javne podpore znaša pet tisoč evrov/vlogo. Vlagatelji lahko v programskem obdobju 2023–2027 iz SN 2023–2027 pridobijo do vključno 800.000 evrov javne podpore.

Vloge je možno vložiti od 22. aprila 2025 do vključno 11. junija 2025 do 14. ure

Povezava do razpisa: Javni razpis za podintervencijo IRP02 naložbe kmetij v okviru intervencije naložbe v dvig produktivnosti in tehnološki razvoj, vključno z digitalizacijo kmetijskih gospodarstev za leto 2025, namenjene naložbam na gorskih območjih

Za naložbe malih kmetij namenjenih šest milijonov evrov sredstev

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni razpis za podintervencijo IRP02, ki se nanaša na naložbe majhnih kmetij v okviru ukrepa za dvig produktivnosti in tehnološki razvoj. Razpis je namenjen kmetijam, ki želijo izboljšati svojo konkurenčnost, produktivnost in trajnost, ter omogočiti implementacijo sodobnih tehnologij in digitalnih rešitev v kmetijstvu.

Podintervencija IRP02 se osredotoča na spodbujanje digitalizacije kmetijskih gospodarstev, ki postaja ključna za prihodnost kmetijstva. Kmetje bodo lahko pridobili sredstva za nakup novih kmetijskih in tehnoloških naprav, implementacijo naprednih informacijskih tehnologij ter razvoj sistemov za zbiranje, obdelavo in analizo podatkov, ki omogočajo optimizacijo proizvodnih procesov in večjo učinkovitost.

Predmet javnega razpisa so naložbe v dvig produktivnosti in tehnološki razvoj, vključno z digitalizacijo kmetijskih gospodarstev, ter intervencije naložbe v prilagoditev na podnebne spremembe pri trajnih nasadih. Predmet podpore so naslednje vrste naložb:

- naložbe, namenjene prilagoditvi kmetovanja na gorskih območjih,
- naložbe v rastlinjak (steklenjak, plastenjak in tunel),
- naložbe v trajni nasad,
- naložbe v skladišče, hladilnico oziroma objekt za rejo žuželk,
- naložbe v predelavo oziroma trženje kmetijskih proizvodov,
- naložbe v prilagoditev kmetije izvajanju nadstandardnih zahtev s področja dobrobiti rejnih živali,
- nakup kmetijske mehanizacije za optimalno uporabo hranil in trajnostno rabo fitofarmacevtskih sredstev, 
- nakup kmetijske mehanizacije za učinkovito rabo dušikovih gnojil, 
- nakup kmetijske mehanizacije za spravilo krme s travinja ter 
- nakup kmetijske mehanizacije za ekološko kmetijstvo, neproizvodne naložbe.

Rok za prijavo na razpis: 28.5.2025 do 14:00 ure.

Cilj tega razpisa je podpreti majhne kmetije pri uvajanju novih tehnologij, ki bodo kmetijam omogočile povečanje produktivnosti, večjo konkurenčnost na trgu ter izboljšanje trajnostnega poslovanja. Z vključitvijo digitalnih rešitev želimo kmetom omogočiti lažje upravljanje in večjo prilagodljivost v soočanju z izzivi, kot so podnebne spremembe, tržne spremembe in naraščajoče zahteve potrošnikov po trajnostnih proizvodih.

Kako oddati vlogo na javni razpis?

Vlogo na javni razpis lahko odda vlagatelj sam ali s pomočjo svetovalca za področje kmetijstva.

Za oddajo vloge potrebujete dostop do aplikacije E-kmetijstvo (SN 2023-2027). Za uporabo navedene aplikacije je potreben račun SI-PASS (storitev za spletno prijavo in podpis) ter ustrezen spletni brskalnik. Podprti so brskalniki Firefox, Google Chrome in Microsoft Edge. Za najboljšo uporabniško izkušnjo je priporočena uporaba najsodobnejše različice spletnega brskalnika.

Javni razpis za podintervencijo IRP02 naložbe majhnih kmetij v okviru intervencije naložbe v dvig produktivnosti in tehnološki razvoj, vključno z digitalizacijo kmetijskih gospodarstev, za leto 2025

Vprašalnik o programih podeželskih hiš

 Spoštovani!

Vabimo vas k izpolnitvi anketnega vprašalnika o podeželskih hišah in programih, ki jih hiše ponujajo.  Ni pravilnih ali napačnih odgovorov; zanima nas vaše mnenje. Odgovori bodo analizirani brez imen ali drugih identifikatorjev.

Anketa je dostopna tukaj.

Zbrani podatki bodo uporabljeni za razvoj trajnostnih metodoloških rešitev za podeželske hiše, ustvarjanje uspešnih dolgoročnih programov, ki pritegnejo obiskovalce, ter dogodkov povezanih z različnimi temami.

Več o projektu Houses to go si lahko preberte tukaj.







Zaključni strokovni posvet projekta EIP suha travišča

Zavod RS za varstvo narave skupaj s partnerji projekta organizira zaključni strokovni posvet projekta EIP "Kmetovanje za ohranjanje vrstno pestrih travišč s prenosom znanja na kmeta".

Gre za priložnost, da se osvetlijo doseženi rezultati projekta, izmenjajo izkušnje in znanja, ter da se predstavi pomembnost ohranjanja suhih travišč v okviru trajnostnega kmetovanja.

Na zaključnem strokovnem posvetu projekta EIP suha travišča bodo predstavljeni ključni rezultati in inovacije, med drugim:

- Razvoj in testiranje ukrepa BK 15 – Ohranjanje suhih travišč (SUHA_TRAV): Ta ukrep je del Skupne kmetijske politike, ki je namenjena ohranjanju suhih travišč kot pomembnega habitata za številne ogrožene vrste. Predstavili bodo, kako je ukrep deloval v praksi in katere rezultate je dosegel.

- Mobilna aplikacija za spremljanje ohranjenosti travišč "Moj travnik": Gre za orodje, ki bo kmetom omogočilo enostavno spremljanje stanja ohranjenosti njihovih travišč, kar je ključno za pravilno izvajanje kmetijskih ukrepov in zagotavljanje trajnostnega kmetovanja.

- Model učenja "Kmet uči kmeta": Ta model spodbuja prenos znanja med kmeti, kar je ključno za trajnostne prakse na področju ohranjanja vrstno pestrega travništva. Gre za praktičen pristop, kjer se izkušnje kmetov delijo in prenašajo med seboj.


Kdaj: sreda, 19.3.2025 ob 8:30

Kje: M hotel Ljubljana, Derčeva ulica 4, 1000 Ljubljana

Na dogodek se prijavite preko povezave:  https://forms.office.com/e/3JqAGXAgtw

Vabljeni!


Povezava do vabila in programa: Zaključni strokovni posvet projekta EIP suha travišča













Vabilo na delavnice za predstavitev Javnega poziva LAS Haloze 2021-2027

V sklopu izvajanja Strategije lokalnega razvoja LAS Haloze 2021-2027, vas vabimo v mesecu februarju na delavnice, ki bodo potekale:

  • V četrtek, 6.2.2025 ob 17:00 uri v KPC Majšperk, velika dvorana občine, Majšperk 39
  • V četrtek, 13.2.2025 ob 09:30 uri v večnamenski dvorani Cirkulane, Cirkulane 40a

Vse zainteresirane vabimo, da se obvezno udeležijo vsaj eno izmed delavnic in bodo prejeli potrdilo o udeležbi na delavnici. Informacije v zvezi z objavljenim javnim pozivom in podrobnejša navodila za izpolnjevanje prijavnega obrazca bodo predstavljene tudi na delavnicah. Na delavnicah imate možnost tudi predstaviti vaš predlog projekta z namenom iskanja parterjev za skupni projekt.


Vsebina delavnice:

Predstavitev prijavnih obrazcev in prilog k javnemu pozivu LAS Haloze 2021- 2027
Predstavitev vaših predlogov razvojnih projektov za Haloze s strani udeležencev
 - udeležence delavnic bomo povabili k sodelovanju, kjer bodo imeli možnost predstaviti svoj projekt in se združiti s morebitnimi partnerji  (Povezava do obrazca za podajo predloga za skupni projekt)



Dobrodošla je predhodna prijava udeležbe na las.haloze@halo.si ali 02 795 32 00, zaradi lažje organizacije in izvedbe delavnice.

Javni poziv za izbor projektov LAS Haloze - januar 2025

PRJ Halo podeželsko razvojno jedro, Cirkulane 56, 2282 Cirkulane,  kot vodilni partner LAS Haloze, Cirkulane 56, 2282 Cirkulane (v nadaljevanju LAS), ki zastopa LAS v upravnih in finančnih zadevah 

objavlja


Javni poziv LAS HALOZE
januar 
2025


Z A P R T


za izbor projektov za uresničevanje ciljev Strategije lokalnega razvoja LAS Haloze 2021- 2027 na območju občin Zavrč, Cirkulane, Videm, Podlehnik, Žetale in Majšperk v letu 2025, ki so predmet sofinanciranja iz naslova Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) in iz naslova Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP)


Razpoložljiva sredstva za sofinanciranje:

Sklop A
Okvirna višina razpoložljivih sredstev za sofinanciranje znaša 256.724,48 EUR iz EKSRP.
Delež sofinanciranja upravičenih stroškov za projekte ne investicijske narave, sofinancirane iz EKSRP znaša 80%, za projekte investicijske narave pa 65%.
Najnižji znesek sofinanciranja na projekt je 5.000,00 EUR.
Najvišji znesek sofinanciranja na projekt je 60.000,00 EUR.


Sklop B
Okvirna višina razpoložljivih sredstev za sofinanciranje znaša 400.000,00 EUR iz ESRR.
Delež sofinanciranja upravičenih stroškov za projekte investicijske in ne investicijske narave, sofinancirane iz ESRR znaša 80%.
Najnižji znesek sofinanciranja na projekt je 5.000,00 EUR.
Najvišji znesek sofinanciranja na projekt je 200.000,00 EUR.


Objava in rok za vložitev predlogov operacij za sofinanciranje:


Javni poziv je objavljen od 27.1.2025.


Prijavni obrazec za izbor projektov je potrebno poslati priporočeno po pošti na naslov Cirkulane 56, 2282 Cirkulane ali osebno dostaviti v tajništvo vodilnega partnerja, na naslov PRJ Halo podeželsko razvojno jedro, Cirkulane 56, 2282 Cirkulane, do 17. 3. 2025 do 15. ure.


Informacije o javnem pozivu:

Po elektronski pošti: las.haloze@halo.si

Po telefonu: 02 795 32 00, vsak delovnik med 8.00 in 16.00.
Zadnja vprašanja so možna do 13.3.2025.

Delavnice:

Vse zainteresirane vabimo, da se obvezno udeležijo vsaj eno izmed delavnic in bodo prejeli potrdilo o udeležbi na delavnici. Informacije v zvezi z objavljenim javnim pozivom in podrobnejša navodila za izpolnjevanje prijavnega obrazca bodo predstavljene tudi na delavnicah. Na delavnicah imate možnost tudi predstaviti vaš predlog projekta z namenom iskanja parterjev za skupni projekt.

  1. V četrtek, 6.2.2025 ob 17:00 uri v Občini Majšperk, v dvorani občine Majšperk, Majšperk 39
  2. V četrtek, 13.2.2025 ob 09:30 uri v Večnamenski kulturni dvorani v Cirkulanah, Cirkulane 40a

Vabilo na delavnice in vsebino najdete na tej povezavi.

Razpisna dokumentacija:

Pri izpolnjevanju prijavnega obrazca je potrebno upoštevati naslednje dokumente:

Vprašanja in odgovori





 

Otvoritev PUNKT, podjetniškega inkubatorja Podlehnik

V sredo, 22. 1. 2025 je potekala otvoritev PUNKT, podjetniškega inkubatorja Podlehnik.
Uvodoma so dogodek popestrili člani Pihalnega orkestra Podlehnik. Župan občine Podlehnik mag. Sebastian Toplak je skupaj z ministrom za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksandrom Jevškom slavnostno otvoril inkubator. Župan se je zahvalil vsem, ki so pripomogli k uresničitvi tako velikega projekta za Haloze. Dogodek so s kulturnim programom dopolnili učenci Osnovne šole Podlehnik.

Za odlično pogostitev je poskrbela ekipa restavracije Pan. Za pripravo vinske karte s 34 različnimi haloškimi vini so poskrbeli člani Vinarska zadruga Haloze, ki so celotni čas trajanja projekta, v projekt verjeli in ga podpirali. Vrhunske postrežbe haloške kapljice smo bili deležni s strani podmladka Vinarske zadruge Haloze, mladih vinogradnikov, ki si želijo v Halozah in tudi v novem podjetniškem inkubatorju ustvarjati ter z entuziazmom in novimi, inovativnimi idejami Haloze ponesti v svet.

Poskusili smo lahko vse od svežih lahkih vin, v katerih je bilo moč čutiti pristni haloški terroir pa vse do kompleksnejših, bogatih belih vin. Manjkale niso niti penine in oranžna vina. Uživali smo lahko tudi v slajših vinih, prav tako vinih pozne trgatve. Na vinski karti najdemo tudi vina ekološke pridelave. Kljub temu, da so Haloze tradicionalno znane po belih vinih, smo lahko okusili tudi rdečo modro frankinjo in modri pinot, sorti, ki imata v Halozah potencial za razvoj rdečih vin.
 









Promocija pridelave in predelave produktov s travišč (prenos praks LTG) ter povezovanje pri trženju

Spoštovani!

V okviru EIP Suha travišča smo za vas pripravili anketo na temo: Promocija pridelave in predelave produktov s travišč (prenos praks LTG) ter povezovanje pri trženju.

Anketa je namenjena kmetom, ki se ukvarjajo z različnimi kmetijskimi panogami na suhih traviščih v Halozah ter s predelavo produktov in trženjem. Z izpolnitvijo ankete nam zaupate, kaj si želite v prihodnosti ali želite nadaljevati s svojo dejavnostjo, razmišljate o opustitvi ali preusmeritvi kmetijske panoge in kako želite postati bolj konkurenčni na trgu. Podatki ankete bodo ustrezno obdelani ter nato javno dostopni kot skupni podatki ne bodo dostopni na ravni posamezne kmetije.

Rezultati ankete so lahko osnova za nadaljnje sodelovanje in združevanje kmetov na območju Haloz pri skupni nabavi opreme, sodelovanju pri projektih za razvoj lastne kmetije, produktov, trženja produktov, digitalizacije in optimizacije poslovnih procesov ter za razvoj Haloz.

Z razvojem ekosistemskih storitev regeneriramo zaraščane površine ali površine na katerih je bila intenzivna raba v biotsko pestro naravno okolje. V katerem ohranjamo hribovsko-gorske travnike in s podpornim okoljem kmetijam za naravi prijazno kmetovanje, ki ohranja biotsko raznovrstnost, hkrati pa ima pozitivne ekonomske rezultate.

Anketa je dostopna na tej povezavi. Izpolnite jo do 31. januarja 2025.

Anketo pošljite nazaj na elektronski naslov: info@halo.si ali na naslov PRJ HALO, podeželsko razvojno jedro, Cirkulane 56, 2282 Cirkulane ali osebno dostavite na ta naslov.