HOUSES to go: Naprej po poti Podeželskih hiš – Sodelovanje za doseganje samozadostnosti

 


Naslov projekta: Naprej po poti Podeželskih hiš – Sodelovanje za doseganje samozadostnosti
Akronim projekta: HOUSES to go
Trajanje projekta: 1.10.2024 – 30.9.2027
Skupna vrednost projekta: 494.685,59 EUR
Sredstva ESRR (80 %): 309.838,68 EUR
Financiranje: Projekt se izvaja v okviru čezmejnega programa Interreg V-A Slovenija‐Madžarska 2021-2027 in je sofinanciran s strani Evropske unije v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR).

Kontakt pri PRJ Halo, podeželsko razvojno jedro: info@halo.si 

Prednostna naloga programa: Vključujoča obmejna regija, ki temelji na trajnostnem turizmu
Specifični cilj 2.1: Krepitev vloge kulture in trajnostnega turizma pri gospodarskem razvoju, socialni vključenosti in socialnih inovacijah

Partnerji v projektu:
  • Pannon Helyi Termék Kereskedelmi, Szolgáltató és Fejlesztő Nonprofit Kft., vodilni partner iz Madžarske
  • Društvo za trajnost virov SI.ENERGIJA, projektni partner iz Slovenije
  • Savaria Történelmi Karnevál Közhasznú Közalapítvány, projektni partner iz Madžarske
  • PRJ Halo, podeželsko razvojno jedro, projektni partner iz Slovenije

Opis projekta:
Skupni čezmejni teritorialni izziv, ki ga želi projekt obravnavati na ravni programa, je krepitev vloge trajnostnega turizma pri gospodarskem razvoju, socialni vključenosti in socialnih inovacijah. Glavni izziv na področju trajnostnega turizma, ki ga naslavljamo s projektom pa je slaba (finančna) samozadostnost podeželskih hiš, snovne in nesnovne kulturne dediščine ter predstavitvenih prostorov na obmejnem območju.

Cilji projekta:
Ključni cilj projekta je podeželskim hišam iz slovensko-madžarskega obmejnega območja pokazati pot do socialno-finančne samozadostnosti v smeri razvoja trajnostnega turizma in s tem izboljšati njihov položaj v turizmu. Poleg tega je cilj projekta okrepiti socialno vključenost in inovativnost, razvoj lokalnih skupnosti z aktivnim vključevanjem depriviligiranih skupin, ki bi služile kot gonilna sila podeželskih hiš kot hramov za ohranjanje dediščine podeželja.

Specifični cilji, oblikovani na podlagi rezultatov prejšnjega projekta (HOUSES v okviru katerega je bila oblikovana tematsko turistična pot HOUSES Route, ki temelji na ponudbi podeželskih hiš ob slovensko-madžarski meji) in identificiranih nadaljnjih možnosti razvoja, pa so:
  • razširiti mrežo Poti podeželskih hiš z novimi člani iz slovensko-madžarske obmejne regije in tako še bolj razširiti prepoznavnost tega turističnega produkta,
  • spodbujanje samozadostnosti podeželskih hiš (ter programov in storitev, ki jih ponujajo), ozaveščanje o trajnostnem in odgovornem upravljanju
  • povečanje znanja o turizmu in gostinstvu med človeškimi viri oziroma kadri v majhnih občinah
  • krepiti družbene inovacije ter medgeneracijske odnose preko organizacije skupnih dogodkov z osredotočenostjo na vključevanje, dvig kakovosti teh dogodkov, privabljanje obiskovalcev ter spodbujanje sodelovanja z lokalno skupnostjo.
Rezultati:
Osrednji rezultat projekta je razvoj metodologije in na njej temelječe strokovno gradivo ter implementacija pilotnega programa oziroma smernic namenjenih podeželskim hišam na slovensko-madžarskem obmejnem območju, s katerima bomo prispevali k njihovi finančni in družbeni samozadostnosti. Prenos metodologije bo potekal v okviru praktičnih delavnic, hkrati pa bodo hiše s pomočjo stalnega mentorstva in osebnega svetovanja znanje poglobile, kar jim bo v pomoč tudi pri praktični uporabi in vpeljavi tega znanja. Metodologijo je mogoče v prihodnosti prilagoditi tudi za podeželske hiše v drugih regijah. Čeprav je izvor korenin obmejnih podeželskih hiš podoben, je pot njihovega razvoja različna, zaradi česar je izmenjava znanja na tem območju izjemnega pomena. Z namenom razširitve in poenotenja turistične ponudbe bomo v podeželskih hišah, vključenih v projekt, promovirali programe z isto oziroma podobno tematiko ter jim s strokovno pomočjo in svetovanjem pomagali pri uspehu, kar bo temeljilo na skupnem tematskem trženju. S skupnim sodelovanjem pri promociji poti podeželskih hiš in razširjanju razvite metodologije bomo vzpostavili tudi čezmejno sodelovanje organizacij po koncu projekta.
  • Metodološki priročnik - Razvoj metodologije oz. smernice namenjene podeželskim hišam na slovensko-madžarskem obmejnem območju, s katerimi bomo prispevali k njihovi finančni in družbeni samozadostnosti.
  • Delavnice (predstavitev metodologije, hkrati pa bodo hiše s pomočjo stalnega mentorstva in osebnega svetovanja znanje poglobile, mentorstvo pa bo hišam v pomoč tudi pri praktični uporabi in vpeljavi tega znanja)
  • Model samozadostnega načina upravljanja podeželskih hiš (teoretična in praktična dokumentacija)
  • Spletni vprašalnik med turisti in ponudniki storitev
  • Pilotni program - tematski dogodki - iskanje tematik, priprava razpisov, izvedba dogodkov (Podeželske hiše in razstavni prostori iz slovensko-madžarske obmejne regije se bodo lahko poljubno, glede na svoje potrebe, pridružile. Kmečke hiše ter objekti stavbne in nesnovne kulturne dediščine obmejne regije se lahko brezplačno pridružijo vsakemu razpisu.).
  • Strokovno trženje.
  • Marketinški načrt.
  • Skupni dogodek za ozaveščanje o razpisih in prednostih sodelovanja.
  • Študijski obiski za deležnike projekta in predstavnike medijev. Poleg delavnic bodo imeli udeleženci priložnost izmenjati izkušnje tudi na skupnih študijskih izletih in večernih programih.
  • Zaposlitev 1 mentorja na partnerja ali zunanjega strokovnjaka za aktivno sodelovanje s podeželskimi hišami, ponudniki storitev, ponudniki nastanitev, proizvajalci in vsemi zainteresiranimi stranmi, da bi pomagali doseči cilje projekta.
  • Prilagojena, stalna svetovalna dejavnost podeželskim hišam. Vsaka podeželska hiša bo imela svojo pot k samozadostnosti, mentorji pa bodo izbranim sodelujočim podeželskim hišam nudili podporo pri doseganju pomembnih mejnikov, določanju poti naprej, prilagojenem svetovanju, vzpostavljanju edinstvenosti in njeni uporabi v turistične namene, izbiri primernih vabil na dogodke, vključevanju v projekt in pri organizaciji dogodkov.
  • Teme za dogodke bodo izbrane iz predlogov (razpisov) pilotnih tematskih programov, prizorišče pa bo izbrano med partnerskimi podeželskimi hišami. Dogodki bodo tudi pilotno izvajanje tematskih programskih sklopov (razpisov).
  • Strokovni turistični tiskani in spletni časopisi, portali, blogerji, vlogerji ...
  • Knjižice za zbiranje pečatov, zemljevid zakladov, plakati, brošure, letaki v okoliških hotelih, penzionih, restavracijah itd.
  • Stalne objave na obstoječih kanalih družbenih medijev (facebook, instagram) s promocijskimi vsebinami, ustvarjanje dogodkov itd. Promocijski kratki film. Videoposnetki na YouTubu.
  • Testiranje metodologije v eni podeželski hiši. Priporočanje programov, namenjenih predstavitvi edinstvene ponudbe.
  • Diseminacijski dogodek "Dan odprtih vrat poti podeželskih hiš". V okviru dogodka se bo možno  udeležiti strokovnih programov, hkrati pa načrtujemo tudi pestre, zanimive in razburljive programske vsebine za vse člane družine.
  • Predstavitev rezultatov projekta strokovnjakom in medijem.
  • Samoevalvacija, zunanja evalvacija. Možnosti za nadaljnji razvoj projekta in izdelka, trajnost.
Informacije o projektu so dostopne TUKAJ.