Delovno srečanje javnega sektorja LAS Haloze in RRA Podravje - Maribor


V sredo, 29.5.2024 je na gradu Borl potekalo delovno srečanje z župani občin na območju LAS Haloze in vodstvom Regionalne razvojne agencije Podravje - Maribor. Prisotne je v uvodu nagovorila županja Občine Cirkulane Antonija Žumbar. Na srečanju je direktorica RRA Podravje - Maribor, Nataša Ritonija predstavila izvajanje trenutnih aktivnosti na področju regionalnega razvoja s poudarkom na aktivnostih razvoja turizma. V nadaljevanju sta Karmen Razlag in Tanja Šrečkovič Bolšec predstavili izvajanje skupnega projekta destinacija Štajerska in možnosti umestitve destinacije Haloze med perspektivne turistične destinacije. 

V nadaljevanju sta predstavnik vodilnega partnerja LAS Haloze, Jernej Golc in predsednik LAS Haloze Gorazd Šeruga predstavila, ukrepe iz Strategije lokalnega razvoja LAS Haloze. V razpravi so župani in predstavniki lokalnih skupnosti, Zavrč, Cirkulane, Videm, Podlehnik, Žetale, Majšperk podarili in izpostavili naslednja področja, ki bi jih želeli realizirati na terenu v sklopu regionalne razvojne usmeritve in progama: Postopki prostorskega načrtovanja, ki upoštevajo posebne značilnosti poseljenosti podeželja z razpršenimi gradnjami, izgradnja optičnega omrežja, ki je trenutno v celoti zaustavljena, ureditev plovnosti po spodnjem delu struge reke Drave z ureditvijo vstopno izstopnih mest, umestitev kolesarske mreže na relaciji Zavrč-Cirkulane-Videm-Podlehnik-Žetale-Rogatec, nadaljevanje investicije v razgledno teraso na gradu Borl ter razširitev podjetniškega inkubatorja v Podlehniku v tehnološki center za vinarje iz Haloz. Poudarili so, da je območje Haloz skladno z zakonodajo spada v obmejna problemska območja in gorska območja kar so posebej izpostavili, da je potrebno upoštevati pri načrtovanju kakor izvajanju regionalnega razvojnega programa. Sprejeti sklepi in zaključki bodo posredovani na posamezna resorna ministrstva. 

Ob zaključku srečanja je v.d. direktorica Monika Klinc predstavila možnosti uporabe prostorov gradu Borl za protokolarne namene ter usmeritev delovanja Javnega zavoda Belana k razvoju trajnostnega turizma in ponudbo lokalnih produktov iz Haloz s poudarkom na produktih iz različnih shem kakovosti. Tako je bila predstavljena pogostitev, ki je po predhodnem dogovoru možna na gradu Borl in v celoti vsebuje lokalne proizvode iz območja Haloz: sokovi, penine in vina z zaščitenim geografskim poreklom. Kozje sire in namaze zajamčena tradicionalna posebnost in seneno - pridelano brez silaže in brez GSO. Suhomesnate izdelke od rejcev, ki pasejo živali na strmih suhih traviščih v Halozah ter tradicionalna haloška gibanica in oprešak prisotni so se lahko tudi posladkali s sezonskimi sladkimi jagodami, ki so zrasle in dozorele na ilovnati haloški zemlji. 









 

Presežki pridelkov in neprodana hrana kot krma za živali

 


Tematska delavnica "Presežki pridelkov in neprodana hrana kot krma za živali" bo potekala v četrtek 23.5.2024 ob 11. uri v Stopercah. Delavnica je namenjena izmenjavi znanj in izkušenj o možnostih, ki jih prinašajo hrana, ki ni več primerna za človeško prehrano ter kako to uporabiti za krmo za živali.

Krmljenje živali z živili, ki niso več namenjena prehrani ljudi, je povezano s številnimi izzivi – od
zbiranja, skladiščenja, priprave/obdelave za nadaljnjo uporabo, logistike, priprave krmnih mešanic in
obrokov, do tehnologije krmljenja. 
Na delavnici bodo predstavljeni primeri reševanja izzivov na dveh primerih:
na žitnih izdelkih kot najbolj perspektivnem viru krme za neposredno uporabo v krmi in na
proizvodnji krme z insektno biokonverzijo, ki se vse bolj uveljavlja tudi v našem prostoru.

Delavnica je namenjana rejcem, podjetjem, ki se ukvarjajo s proizvodnjo in prodajo živil ter manjša podjetja, ki vidijo svojo poslovno priložnost v proizvodnji in logistiki inovativnih živalskih krmil.

Organizacija in vsebina delavnice so pripravili strokovnjaki Biotehniške fakultete, Univerze v Ljubljani v okviru projekta BioRural (Obzorje Evropa) in BIOECO-UP (Interreg-CE).

Vabilo s programom delavnice se nahaja na povezavi tukaj

Prijavnic na delavnico je dostopna tukaj



Izvedena je namestitev digitalnih panelov za informiranje turistov po Halozah


V sklopu projekta Krepitev blagovne znamke Visit Haloze – EKSRP, ki je sofinanciran kot skupni projekt LAS Haloze iz preostanka EKSRP sredstev v odboju 2014-2020 je bila izvedena aktivnost postavitve digitalnih panojev za informiranje turistov, ki obiščejo Haloze.

Digitalni prenosni panoji so postavljeni v Zavrču in Žetalah v Občini Majšperk pa so fiksne postavitve in sicer pred kulturno dvorano KPC Majšperk, drugi pa v Turistično informacijski pisarni na Ptujski Gori. S tem bodo obiskovalci lahko brez težav našli vse informacije, ki jih potrebujejo za izpopolnjeno doživetje tega območja.

Z inovativnimi digitalnimi panoji si prizadevamo omogočiti bogatejše in bolj poglobljene turistične izkušnje, ki bodo obiskovalcem omogočile, da resnično razumejo in uživajo v lepotah destinacije Haloze. Veselimo se, da bodo ti novi viri informacij obogatili doživetje naših gostov in prispevali k rasti turizma na našem področju.