Tiskovna konferenca o izvajanju ukrepov s področja kmetijstva za Haloze

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je 27.9.2016 v sodelovanju z lokalnimi deležniki, ki so bili vključeni v vladno delovno skupino za pripravo celostnih ukrepov za razvoj Haloz, organiziralo tiskovno konferenco na Vidmu pri Ptuju.

Delovna skupina je za izhodišče delovanja postavila dva cilja in sicer
- Zmanjšanje zaraščenosti obdelovalnih površin v Halozah
- Nova delovna mesta za mlade na območju Haloz




Mag. Tanja Strniša, državna sekretarka na MKGP in v letu 2015 vodja omenjene vladne skupine, je predstavila ukrepe MKGP. Rezultati kažejo, da so se nekateri ukrepi na podlagi predlogov omenjene vladne skupine spremenili, kar se na območju Haloz kaže v povečanem številu vključitev v ukrepe v letu 2016 napram letu 2015. Povečala pa se je tudi višina izplačil v letu 2016 napram letu 2015. Nekateri od spremenjenih ali novih ukrepov pa se bodo začeli izvajati šele v letu 2017, kar bo še izboljšalo položaj nekaterih kmetij.

Andrej Rebernišek, direktor KGZS zavoda Ptuj, je predstavil lokalni del omenjene vladne delovne skupine, ki je delovala v letu 2015. Podrobno je predstavil način dela skupine in začetno študijo, ki je bila izhodišče za korekcijo nekaterih ukrepov ter uvedbo novih.

Jernej Golc, direktor PRJ HALO podeželsko razvojno jedro, je izpostavil, da so za spreminjanje podjetniške kulture v Halozah potrebni številni usklajeni ukrepi, da bi se doseglo spremembe, ki pa lahko trajajo vsaj eno generacijo. Že izvedene aktivnosti v preteklosti so sestavni del omenjene generacije. PRJ Halo podeželsko razvojno jedro je sestavni del podpornega okolja za razvoj podjetništva na območju Haloz, ki izvaja program Lokalne razvojne strategije LAS Haloze in program VEM točke.



Projekt LIFE TO GRASLANDS, ŽIVLJENJE TRAVIŠČEM neposredno vpliva na rezultate ukrepov, ki jih izvaja tudi MKGP. V okviru projekta je predvideno očiščenje 45 ha zaraščenih površin in vzpostavitev rabe suhih travišč. Prav tako predvideva zasaditev 40 ha ekstenzivnih sadovnjakov. V obdobju do leta 2020 vzpostavitev trajnega kmetijskega upravljanja na 180 ha površin, ki bo ugodno vplivalo na ohranjanje habitatnega tipa suhih travišč. Rezultati spremljanje in analiza programa upravljanja habitatnega tipa suhih travišč na območju Haloz bodo lahko podlaga za verificiranje in pripravo ustreznih podpornih ukrepov za naslednje programsko obdobje za omenjeni habitatni tip. Projekt vodi Zavod RS za varstvo narave. Za območje Haloz sta partnerja KGZS zavod Ptuj in PRJ HALO.


Sporočilo za javnost MKGP je dosegljivo tukaj.
Poročilo o izvajanju ukrepov s področja kmetijstva za Haloze je dosegljivo
tukaj.

Več utrinkov s tiskovne konference si lahko ogledate tukaj.